Neulo oma I'm So Mohair -pipo!
Suomen Kädentaidot
Starts in
5
weeks
2
days
20
hours
24
minutes

Neulo oma I'm So Mohair -pipo!

Knitting, Crochet & Other yarn crafts
Clothing and accessories
Sunday, Nov 15, 2026
11:00 AM - 12:30 PM | Europe/Helsinki

Workshop

Neulenurkka, C-halli
Finnish
Starts in
5
weeks
2
days
20
hours
24
minutes
About
Oletko haaveillut oman mohairpipon neulomisesta, mutta kaipaat hieman apua silmukoiden luomisessa ja neuleohjeen seuraamisessa? Suositun I’m So Mohair -pipon suunnittelija Henna Ketonen auttaa aloittelevia neulojia pääsemään alkuun. 

Messujen avoimessa neulepajassa opit luomaan silmukat pyöröpuikoille ja saat pipoprojektisi hyvään alkuun. Henna kertoo myös vinkit kavennusten tekemiseen ja työn päättelyyn. Aiempi kokemus oikeiden ja nurjien silmukoiden neulomisesta on suositeltavaa.

Käy ostamassa tarvittavat langat Laine Loungesta ennen työpajan alkua. Valittavanasi ovat upeat Laine x Novita Signature -langat. Novita tarjoaa ohjeen ja puikot kaupan päälle. Langat kannattaa hankkia hyvissä ajoin ennen työpajan alkua, jotta ehdit vyyhtiä lankasi keräksi ennen aloittamista.

Huom! Neuletyö aloitetaan työpajassa, mutta neulotaan valmiiksi kotona. Tervetuloa mukaan!

Taso: Aloittelija / helppo
Opettaja: Henna Ketonen, @imsowool
Materiaalit: Hanki tarvittava lankapaketti etukäteen Laine Loungesta (C-halli). Hinta 46,80 € (1 × Laine x Novita DK ja 2 × Novita Edith Silk Mohair). Novita tarjoaa ohjeen ja neulepuikot kaupan päälle.