Laine Publishing 10 vuotta – pienkustantamosta kansainväliseksi menestykseksi
Suomen Kädentaidot
Starts in
5
weeks
2
days
21
hours
58
minutes

Laine Publishing 10 vuotta – pienkustantamosta kansainväliseksi menestykseksi

Knitting, Crochet & Other yarn crafts
Sunday, Nov 15, 2026
11:30 AM - 11:55 AM | Europe/Helsinki

Interview

Idealava, C-halli
Finnish
Starts in
5
weeks
2
days
21
hours
58
minutes
About
Laine syntyi vuonna 2016 halusta tehdä aivan uudenlainen neulelehti. Suuria liiketoimintasuunnitelmia ei ollut, eikä kukaan tiennyt, olisiko lehdelle edes lukijoita. Nyt yli 90 prosenttia Laineen julkaisuista myydään Suomen ulkopuolelle, ja pienestä Tampereella perustetusta lehdestä on kasvanut kansainvälisesti tunnettu neulekustantamo.

Laineen perustaja ja luova johtaja Jonna Helin kertoo, mitä menestys on vaatinut, miksi juuri Laineen julkaisut puhuttelevat ihmisiä ja mitä kustantamo tavoittelee tulevaisuudessa. Haastattelijana toimii Laineen markkinointi- ja verkkokauppajohtaja Päivi Kankaro.

Huom! Haastattelun jälkeen, noin klo 11.55, järjestetään Scarborough-yhteisneulonnan tapaaminen. Ota Jonna Helinin suunnittelema Scarborough-paitasi mukaan ja tule yhteiskuvaan!

Esiintyjä: Laine Publishing perustaja ja toimitusjohtaja Jonna Helin, @jonnahoo
Haastattelija: Laine Publishing markkinointi- ja verkkokauppajohtaja Päivi Kankaro, @paivikankaro

Laine Publishing